7,00 €Kúpiť knihu
Surveillance ochorení je komplexný program epidemiologickej práce, ktorého obsahom je nepretržitý zber a analýza údajov o všetkých charakteristikách konkrétnej choroby.
Cieľom surveillance chrípky je včasné zachytenie každoročnej epidémie, prípadne pandémie a následné rýchle prijatie opatrení. Znalosti o symptómoch chrípky, o ich včasnom rozpoznaní, o možnostiach prevencie a liečby môžu podstatným spôsobom znížiť chorobnosť a úmrtnosť.
Autori zúročili dlhodobé skúsenosti v problematike surveillance chrípky na národnej i medzinárodnej úrovni. Informujú o súčasných vedeckých poznatkoch, ale aj o skreslených názoroch a príčinách ich vzniku a dávajú tak možnosť pochopiť zložitosti chrípky, jej výskytu a prevencie.
Publikácia je určená zdravotníkom všetkých špecializácií, praktickým lekárom, pedagógom zdravotníckeho vzdelávania všetkých úrovní, masmediálnym pracovníkom a vzdelaným laikom.
Knihu zatiaľ nikto nehodnotil. Buďte prvý a pridajte Vaše hodnotenie.
Pridajte Vaše hodnotenieAbsolventka Lekárskej fakulty hygienickej, Karlovej univerzity v Prahe. V rokoch
1981 – 1996 pracovala ako terénna epidemiologička. V rokoch 1997 – 2005 vykonávala koncepčné a metodické činnosti spojené s koordináciou surveillance infekčných chorôb, tvorbou legislatívnych predpisov vrátane aproximácie legislatívy EÚ na úseku prevencie infekčných chorôb. Spolupracovala v 22 medzinárodných projektoch a programoch EÚ a SZO zameraných na surveillance infekčných chorôb vrátane očkovania. Je autorkou inovovaného systému surveillance chrípky zavedeného v SR v roku 2006, spoluautorkou Epidemiologického informačného systému – EPIS. Od roku 2006 pôsobí na Fakulte verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave, je prodekankou pre vedu, výskum a doktorandské štúdium, vedúcou Katedry epidemiológie. Venuje sa problematike vakcinológie, kvality surveillance infekčných chorôb, využívaniu epidemiologických metód v štúdiu chorôb a ich prevencie a zavádzaniu metód intervenčnej epidemiológie do praxe.
Ako predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti koordinuje aktivity zamerané na posilnenie dôvery odbornej aj laickej verejnosti v očkovanie. Aktívne spolupracuje vo viacerých medzinárodných projektoch zameraných na prevenciu chorôb očkovaním.
Je odborníčkou v oblasti štúdia verejného zdravotníctva na SZU a iných akademických inštitúciách. Venuje sa problematike kvality surveillance infekčných chorôb, využívaniu epidemiologických metód v štúdiu chronických chorôb a ich prevencie, výučbe a zavádzaniu metód intervenčnej epidemiológie
do praxe.
Lekársku fakultu hygienickú Univerzity Karlovej v Prahe ukončil v roku 1981. Po ukončení vysokej školy nastúpil na Okresnú hygienickú stanicu v Žiline na odbor epidemiológie, kde pracoval v rôznych funkciách až do roku 1995. Podieľal sa na riešení viacerých projektov v oblasti hygieny a epidemiológie, spolupracoval pri zavádzaní informačných systémov do epidemiológie a verejného zdravotníctva, ako napr. EPIS (Epidemiologický informačný systém), ISOP (Informačný systém očkovania populácie), aplikácia a využitie EPI Info v epidemiológii a pod. Od roku 1993 pôsobil ako celoslovenský koordinátor pre postexpozičnú imunizáciu proti VHA, v rokoch 1993 – 1995 bol členom imunizačnej komisie MZ SR, koordinátor Národného centra pre Haemophilus influenzae typ B v SR. Prvá špecializačná atestácia v odbore hygiena a epidemiológia v roku 1984 na ILF Bratislava, druhá v odbore epidemiológia v roku 1987 tiež na ILF Bratislava. V roku 1992 ukončil doktorandské štúdium – kandidát vied, na LF UK Bratislava v odbore epidemiológia. V roku 2000 ukončil štúdium súdneho inžinierstva a následne bol vymenovaný za súdneho znalca v odbore hygiena a epidemiológia pri krajskom súde v Žiline. V roku 2009 habilitoval na fakulte verejného zdravotníctva SZU v Bratislave s titulom docent. Absolvoval viacero národných a medzinárodných kurzov a školení.
Prednášal na domácich a zahraničných kongresoch v oblasti verejného zdravotníctva a epidemiológie. Je zakladajúcim členom SEA (Slovenskej epidemiologickej asociácie), čestným členom výboru SEVS (Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti), držiteľom viacerých ocenení, bronzovej a striebornej pamätnej medaily prof. Červenku. Je členom vedeckej rady Fakulty verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave. Je autorom alebo spoluautorom viac ako 120 odborných publikácií v epidemiologii a vakcinológii.
Od roku 1996 bol riaditeľom slovenského zastúpenia Pasteur Meriux (Sanofi Aventis, Sanofi Pasteur) svetového výrobcu očkovacích látok. Pôsobil ako externý učiteľ na Trnavskej univerzite na fakulte zdravotníctva a sociálnej práce, Jeseniovej lekárskej fakulte v Martine, na Ústave verejného zdravotníctva
LF UPJŠ v Košiciach. V súčasnosti je externým pedagógom na Katedre epidemiológie Fakulty verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.