10,00 €Kúpiť knihu
Praktická publikácia venovaná problematike chovu všetkých plemenných typov duričov, ich výchove, príprave a výcviku na pracovné využitie chovateľmi a poľovníkmi.
Autor bol jedným zo zakladateľov chovu slovenského kopova.
V druhom, aktualizovanom vydaní s 85 farebnými ilustráciami nájde čitateľ množstvo informácií o vývoji tejto skupiny psov, ich vlastnostiach, chove, výstavách i skúškach.
Knihu zatiaľ nikto nehodnotil. Buďte prvý a pridajte Vaše hodnotenie.
Pridajte Vaše hodnotenieNarodil sa 26.januára 1911 v malej horskej dedinke Železná Breznica, neďaleko Zvolena. Detstvo prežíval v Kláštore pod Znievom, kde v spoločnosti strýca začal objavovať kúzlo poľovania. Po maturite na gymnáziu rok pôsobil ako učiteľ v Komjatnej pri Ružomberku a potom sa vydal na úradnícku dráhu. Začínal ako notársky elév v Turanoch, pôsobil ako notársky pomocník v Čirči, Terchovej a neskôr ako notár v Zakamennom na Orave. Po skončení II. svetovej vojny bol preložený na notariát do Rimavskej Seči. Tu pôsobil do februára 1948. Po zrušení notariátov sa presťahoval do Banskej Bystrice, kde pracoval až do dôchodku u vodárov.
Popri záľube v poľovaní všetok svoj voľný čas venoval poľovníckej kynológii. V roku 1936 v spolupráci s nestorom slovenskej poľovníckej kynológie, Kolomanom Slimákom zorganizoval prvú prehliadku kopovov, na ktorej vybrali vhodných jedincov pre založenie riadeného chovu slovenského kopova.
V Rimavskej Seči sa venoval chovu a výcviku stavačov, neskôr desať rokov vykonával funkciu poradcu chovu pre stavače. V Banskej Bystrici bola zriadená prvá chovná stanica poľovných psov a poskytovala štence pre záujemcov na celom Slovensku. Jedným z najvýznamnejších počinov A. Renču bol jeho podiel na uznaní slovenského kopova ako nášho národného plemena v roku 1963.
Významnou mierou sa podieľal na budovaní organizovanej poľovníckej kynológie na Slovensku, vzniku Klubu chovateľov duričov, ktorého bol prvým predsedom, pôsobil ako uznávaný medzinárodný rozhodca na výstavách a súťažiach. Prínosom pre slovenskú kynológiu bola aj jeho publikačná činnosť. Svedčí o tom množstvo článkov vo vtedajších poľovníckych časopisoch. Je autorom scenára inštruktážneho filmu Duriče. Neskôr zhrnul svoje celoživotné skúsenosti s duričmi a vydal publikáciu Duriče, ktorej druhé, doplnené a rozšírené vydanie máte pred sebou. Svoje rozprávačské schopnosti využil pri písaní zbierky poviedok Kopoviarske reminiscencie, ktoré vyšli až po jeho smrti.
Nemalou zásluhou autora bola výchova mladých kynológov, ktorí aj dnes na neho spomínajú ako na uja Andreja. V roku 2013 sa bude konať XX. ročník memoriálu A. Renča.